czwartek, 15 września 2011

Ekologiczny jogurt wiśniowy, EkoŁukta

Zawartość wsadu owocowego to min. 7%, tłuszczu 3%. Opakowanie to 200 g, w 100 g jest 62 kcal, 3,7 g białka, 8,7 g węglowodanów i 3 g tłuszczu. Dosładzane cukrem trzcinowym.
Mleko, wsad owocowy - wiśnie 7%, cukier trzcinowy, woda, skrobia kukurydziana, sok z cytryny i buraka ćwikłowego, aromat naturalny; kultury bakterii jogurtowych, mleko w proszku; mączka chleba świętojańskiego, pektyna.
Produkowany tradycyjnymi metodami, przy użyciu naturalnych składników. Surowiec pochodzi wyłącznie z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych zlokalizowanych na czystych terenach Warmii i Mazur. Mhm.
Jogurt ma dość miękki kubeczek, od góry zabezpieczony grubym sreberkiem. Na to jest "ulotka" z opisem, przyczepiona gumką. To dość ciekawe.
Pachnie naturalnym mlekiem i wiśniami. W kolorze - wiśnie + burak, lecz nie za ciemny. Dziwna konsystencja - przez mączkę i pektynę. Jednocześnie nie jest mocno gęsty, a jednak widać po nim zastosowanie sporej ilości zagęstnika.
Jest sprężysty, odskakujący od łyżeczki, choć nie "dzielący się" jak krojona galaretka. Nie ciągnie się zbyt mocno, lecz nie jest też tak miło jogurtowy jak Jogobella. Nie śmietankowy, ale po rozmieszaniu w miarę aksamitny. Hm, zdecydowanie sprężysty :>
Nie zaobserwowałam deklarowanej ilości 7% wiśni w takiej wersji, jak serwuje to Zott - "ekstra duże kawałki"; kawałki i owszem - pojawiają się, lecz nie jest ich jakoś specjalnie dużo, po prostu istnieją w zadowalającej ilości.
Smak to najbardziej ciekawy element. Pomijając oczywiście całą ideę naturalności - przez co nie jest bardzo intensywny w smaku - miałam wrażenie styczności z krową :D Niesłodki, choć może powinnam napisać - nie deserowo-słodki. Naturalny w smaku jak pola i łąki... niby nie kwaskowy (jak kefiry i nawet jogurty naturalne), lecz jednak z takim właściwym sobie posmakiem naturalnego krowiego mleka. Naprawdę specyficzny.
O ile umiem docenić kolor, słodzenie cukrem trzcinowym, obecność owoców (a nie tylko aromatów i soków), to jednak konsystencja mnie w pełni nie zadowala, tak jak i zbyt mocno ekologiczny smak. Jednak co kto lubi.

Ocena : 4,5/6
Kaloryczność : 62 kcal/100 g, 124 kcal/opak. 200 g
Zakupione : Carrefour
Cena : 2,39 zł


Wersja brzoskwiniowa smakuje dokładnie analogicznie :)

1 komentarz: