piątek, 26 sierpnia 2011

Dżem Łowicz : wiśniowy z wanilią, Łowicz

Niskosłodzony. Oprócz tego też smak truskawka-malina. 280 g - czyli niedużo.
Skład : wiśnie, cukier, syrop g-f, woda, pektyna, guma guar, kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy, witamina C i E, ekstrakt z wanilii. Łącznie 36 g cukru na 100 g. Z 40 g owoców na 100 g. Wartości : 144 kcal, 0,4 g białka, 34,9 węglowodanów i 0,2 g tłuszczu.
Dżem, jak to dżem - owoce, cukier i pektyna. Można się tylko przyczepić do syropu g-f i gumy guar. To naprawdę potrzebne? Jako ciekawostka - nie ma tu barwników. Czym natomiast jest "ekstrakt z wanilii" - dokładnie nie wiem; skoro to nie mielona wanilia, nie cukier wanilinowy, nie aromat... 40 g owoców na 100 g produktu to raczej niedużo, chyba. Niskosłodzony i patrząc po kaloryczności - rzeczywiście mało zacukrzony. Z tego co wiem, dżemy Łowicza są dość porządne, mocno owocowe, słodkie - bo słodkie, ale nie ulepki, o zadowalającej konsumenta konsystencji. Kiedyś miałam napad na ananasowy - to była już inna para kaloszy, bo ananasy w takich przetworach powodują, ze swojej natury, większą rzadkość, a dżem robi się bardziej wodnisty (jakby); nie wgłębiając się jednak w takie analizy - zarówno malinowy, wiśniowy, jak i ten dziwny ananasowy - smakowały mi. Bywały też na rynku smaki z kiwi i innych egzotycznych owoców, mi niestety nie dane było ich posmakować - byłam wtedy na diecie, a po niej - nie było ich już w sklepach, heh, cóż.
Po odkręceniu słoiczka - płaska, pektynowa powierzchnia, pod którą widać kawałki owoców. Kawałki wiśni - dość spore i krwisto czerwone, jaśniejsze od koloru świeżych owoców. Dżem nie opiera się tylko na owocach, ma również całkiem sporo galaretki (nie za dużo; jak dla mnie odpowiednio, by dało się go rozsmarować, a zarazem też wgryźć się w owoce).
Zapach jest wiśniowy "z czymś", czyli nie czysta wiśnia; lecz nie mam takiego nosa, by umieć zidentyfikować ten dodatek po samym zapachu.
Kolor dżemu - mocno czerwony, wydaje się jaśniejszy od zwykłego wiśniowego. Bardziej intensywny i mniej przejrzysty od galaretek.
Smak - tym bardziej wiśnia "z czymś". Jakbym nie wiedziała, że to wanilia, to bym nie zgadła. Umiałabym tylko powiedzieć, że nie jest to czysta wiśnia. Gdy wiem, że dodana jest wanilia i usiłuję ją znaleźć - w końcu znajduję posmak podobny do tego z puddingów waniliowych (pod względem waniliowości).
Smaczny, lecz wolę chyba jednorodne smaki - zwykłą malinę i zwykłą wiśnię. Są mocniej owocowe.

A z dżemów ogólnie - polecam (przy okazji na fruktozie, nie cukrze) tą serię. Jadłam wiśnię i żurawinę. Owoce mniejsze niż w Łowiczu, w dużej ilości, a dżem niesłodki, lecz kwaskowy, pycha!

Ocena : 5/6
Kaloryczność : 144 kcal/100 g
Zakupione : Biedronka
Cena : 2,99 zł/280 g

7 komentarzy:

 1. Lubię łączenie smaków z wanilią, ale tutaj wgl nie mam mowy o smaku wanilii. ;x

  Właśnie - zobaczymy tutaj waniliowe Hity od Bahlsena? :D.

  Ewentualnie inne smaki tradycyjnych Hitów.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie zobaczymy. Nie jadam z reguły takich ciastek, nie kupuję, moja rodzina również nie kupuje. Tata jada tylko czekoladowe. Przykro mi :>

  OdpowiedzUsuń
 3. w Biedronce są teraz dżemy kiwi ale nie wiem kto je produkuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. No cóż, zawsze jest jakiś cień nadziei, że w jakiś sposób się te ciastka w Twoje ręcę dostaną. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Marcinie - masz ochotę na waniliowe Hit-y - to je zjedz :> Ja o nich pisać nie będę.

  Zwykły dżem kiwi można dostać, mi chodziło o tą serię : http://www.nowosci.e-sieci.pl/_p/main/8079_015614.jpg :>

  OdpowiedzUsuń
 6. Połączenie ciekawe ale jak dla mnie dżemy niskosłodzone to jakaś pomyłka przetwórstwa warzywno-owocowego.Taki zagęszczony kisiel bleee.Ale nie jestem taka o nie.rozumiem, że ktoś o linie dba albo po prostu woli te wynalazki.Tylko, że te niskosłodzone ohydztwa wyparły ze sklepów klasyczne dżemy i trudno teraz o te drugie.Zgroza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdarza mi się zjeść też wysokosłodzony - w małych porcjach z Tymbarku (dla przykładu). To dopiero jest NIEzjadliwe, sam cukier, nie czuć nic poza nim, a już na pewno nie deklarowaną np. pomarańczę... :>

  OdpowiedzUsuń