niedziela, 13 marca 2011

Ryż na mleku Riso karmelowy, Muller


Jak zapowiedziałam, tak zrobiłam :) Do oceny będzie jeszcze czekoladowy, jednak wpierw karmel...

"Deser mleczno-ryżowy z sosem karmelowym. Zawartość tłuszczu 2,3%." Białko 3,1%, węglowodany 18%, tłuszcz 2,3%. Białko zatem podobnie do Belriso, mniej węgli, mniej tłuszczu. Skład : mleko pełne, maślanka, woda, cukier, ryż 6,7%, mleko skondensowane słodzone, syrop glukozowy, dekstroza, jajko, syrop karmelowy słodzony 0,1%, substancje zagęszczające : mączka chleba świętojańskiego, guma guar, karagen, aromaty. Już na pierwszy rzut oka widać, że skład jest inny niż przy Belriso. Pojawia się tu maślanka, mleko skondensowane, trzeci zagęstnik, woda i dodatkowo dekstroza; nie ma śmietanki, skrobi i mleka w proszku. Jest mniej ryżu. Zatem produkt powinien się różnić od Zotta.

Po otworzeniu - widok bardzo podobny, jeśli oceniać gęstość i konsystencję. Kolor jednak już nie taki biały, lecz brązowawy. Pomyślałam więc, że ryż jest już wymieszany z syropem karmelowym. Spróbowałam. Rzeczywiście - ryż był karmelowy, ale w nieznacznym stopniu. Nie za słodki, ale jednak lekko aromatyczny. Ryżu było odrobinę mniej, również nie był rozgotowany. Zawiesina, w której się znajdował była taka śmieszna glutowata, jak przy Belriso, jednak mniej śmietankowa, a bardziej właśnie w stronę mleka skondensowanego, trochę jak te puddingi z bitą śmietaną. Oczywiście błyszczał się od tych wszystkich cukrów. Coś mnie jednak skusiło i sięgnęłam łyżeczką dna - okazało się, iż właściwy syrop karmelowy jest na dnie :>
Miał cudowny, czysto karmelowy kolor, przyjemną kremowo-jogurtową konsystencję, był słodkawy. Po wymieszaniu cały ryż był zdecydowanie ciemniejszy niż na początku, ale nie zyskał koloru samego karmelu, i dobrze. Nie był za słodki, ani sam ryż w mleku, ani karmel. Nie czułam się zasłodzona, w przeciwieństwie do Belriso - chociaż to może być kwestia wybranego smaku ryżu - jabłka z cynamonem mogą być słodziutkie, puddingowy karmel nie musi (choć może być też odwrotnie).
Bardzo mi smakował.


Ocena : 5/6
Kaloryczność : 105 kcal/100 g (zatem mniej niż Belriso); 184 kcal/opakowanie 175 g (widziałam w internecie też inne gramatury ryżu od Mullera - 200, 190...)

1 komentarz:

  1. Poniekąd za Twoją namową dziś rano postanowiłem przetestować ten deser. Faktycznie, wydał Mi się mniej słodki niż Belriso mimo iż stanowił przekąskę po porcji kurczaka z ryżem. Wyraźnie czuć w nim karmel. Udało się też zapłacić 10 groszy mniej niż Tobie, trafiłem na partię z sugerowaną ceną 1,69.

    OdpowiedzUsuń