poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Maślanka jabłkowo-miętowa, Krasnystaw

W końcu postanowiłam ją zrecenzować. Wersja smakowa, jako oferta z rynku, jest conajmniej dziwna. Są maślanki truskawkowe, jagodowe, brzoskwiniowe, stracciatella, pieczone jabłka itp., ale jabłko z miętą? :> Kiedy pierwszy raz ją kupiłam bardzo obawiałam się zbyt wyraźnego smaku mięty.
W celu dobrego nastawienia należy wpierw przeczytać etykietę : tłuszcz 0,9% (więc w sumie niewiele), białko 2,9%, węglowodany 8,8% (czyli naprawdę niewiele). W składzie : mleko, cukier, sok jabłkowy 1,5%, skrobia mod. kukurydziana, aromat, barwnik - kompleksy miedziowe chlorofilin, aromat naturalny miętowy, substancja zagęszczająca - pektyna, odtłuszczone mleko w proszku, białka mleka, żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej. Co nam to mówi? Nie doświadczymy tu żadnych fragmentów jabłek, a szkoda. Maślanka barwiona jest dziwnymi barwnikami... A zagęszczona za pomocą pektyny, tylko.
Maślanki z Krasnegostawu są dość gęste, o czym już wspominałam. Starczy je porządnie wymieszać łyżeczką przed zjedzeniem, by cieszyć się czymś bardziej sycącym od lichego pitnego jogurtu. Tu jest właśnie przewaga maślanki w kubku nad taką w kartonie czy butelce - można ją naprawdę wymieszać, tylko potrząśnięcie opakowaniem naprawdę nic nie daje.
Maślanka ma limonkowy kolor, przywodzi mi na myśl kolor skórki zielonego jabłka. Pachnie mleczno-miętowo. Zapach mięty nie przypomina jednak mięty świeżej. Całkowity brak owoców, a obecność jedynie 1,5% soku jabłkowego przekłada się na bardzo trudno wyczuwalny smak owocowy. Jakiś to smak jest, stanowi bazę pod smak mięty. Mięta sama w sobie nie jest intensywna, orzeźwia, nie przytłacza. Nie ma tu porównania do czekoladek After eight, pralinek z nadzieniem miętowym, gum miętowych czy nawet napoju Tymbarku jabłko-mięta - w nim zarówno smak mięty jak i jabłek jest o wiele wyraźniejszy. Chciałabym jednak zaznaczyć, iż nie uważam tego za dużą wadę - to dobrze, że jedząc maślankę nie mam wrażenia żucia gumy miętowej :) Przydałby się jednak mocniejszy aromat samych jabłek. Zatem ogólnie dobra, choć można by kilka rzeczy poprawić.


Ocena : 4,5/6
Kaloryczność : 55 kcal/100 g, 220 kcal/opak. 400 g
Zakupione : Auchan
Cena : 1,79 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz