sobota, 2 kwietnia 2011

Jogurt bananowy z czekoladowymi płatkami kukurydzianymi, Choco flakes, Muller mix

Skład : mleko pełne 3,8% tłuszczu, żywe kultury bakterii, czekoladowe płatki kukurydziane (czekolada pełna 70% [...], płatki kukurydziane [...], substancja glazurująca guma arabska), cukier, puree bananowe, syrop g-f, aromat. Zawartość tłuszczu : 5,1%. Brak informacji o wartościach odżywczych, a ilość tłuszczu wyczytałam z innych wersji językowych. 5,1% - dużo. 135 g jogurtu + 15 g płatków.
Jogurt niesłodki, nie bardzo gęsty. Na początku jego smak skojarzył mi się z shakiem bananowym, gdyż smak bananów był bardzo podobny. Później jednak stał się bardziej kwaśnawy, w stronę jogurtu naturalnego (ale nie taki jak naturalny, hehe). Jednak bananowy był, temu zaprzeczyć nie mogę.
Płatki natomiast... 15 g, ale jednak dość sporo. Całe oblane czekoladą, mleczną, pełną. Mocno słodkie, choć nie czułam się jakbym jadła kostkę cukru. Kukurydziana baza przyjemnie chrupała, jednak większość to była jednak czekolada i to ona dominowała. W odróżnieniu od wiśniowego ze zbożowymi krążkami oblanymi czekoladą - tu niesłodkość jogurtu i słodkość płatków uzupełniła się nawzajem i zniosła, tworząc wyśredniony, mleczno-bananowo-czekoladowo-kukurydziany smak.
Dobre, choć jogurt mógłby być bardziej bananowy i odrobinę słodszy, a płatki nieco mniej słodkie.

Ocena : 5/6
Kaloryczność : nw, zakładam iż w okolicy 140-145 kcal/100 g

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz