piątek, 8 lipca 2011

Baton Dumle snacks, Fazer

Nie zwykłe dumle, nie zwykły baton/czekolada dumle, lecz dumle snacks - z kulkami ryżowymi. Konkretnie 40 g "czekolady mlecznej z chrupkami ryżowymi 6% i piankowym nadzieniem karmelowym 50%".
Cukier, syrop skrobinowy, mleko, mleko pełne w proszku, masło kakaowe, olej roślinny utwardzony, ryżmąka (?... chyba mąka ryżowa albo ryż oraz mąka), serwatka w proszku, miazga kakaowa, mleko w proszku odtłuszczone, sól, białko ryżowe, jęczmienny wyciąg słodowy, lecytyna, aromaty.
Make in Finland ! :D W 100 g : 475 kcal, 5,5 białka, 65 węglowodanów, 21 tłuszczu.
W przekroju wygląda jak wielki karmelowy dumlak, posypany chrupkami ryżowymi (troszkę jak lion/picnic) i oblany chyba jeszcze większą ilością czekolady niż normalnie.
Pachnie mocno czekoladowo - mlecznie-czekoladowo oraz karmelowo. Karmelem takim fajnym, rzeczywistym, cukrowym karmelem; jest gęsty, ciągnący się, konkretniejszy niż w twixie. Można się w niego wgryźć, jest go dużo.
Czekolada jest zdecydowanie mleczna. Nie jest to wyżyna ani szczyt mlecznych czekolad, ale i tak jest błogo mleczna, błogo czekoladowa, słoodka, rozpuszczająca się w ustach, pyszna.
Chrupki ryżowe są natomiast śmieszne. Dodają jednocześnie lekkości oraz chrupkości, zmieniając fakturę całego batona, czyniąc go o wiele ciekawszym. Nie jest ich ani za dużo, ani za mało (w odbiorze), lecz jest sporo - przy wgryzaniu się w czekoladę tworzą jakby warstwę ciastka, coś jak dół batonika w twixie (no ale ryżowy, a nie herbatnikowy).
Najlepiej smakuje z lodówki, bo nie brudzi rąk czekoladą, nic się nie rozpływa bardziej niż powinno. Gdyby nie był taki drogi - byłby super alternatywą dla wszystkich marsów, snickersów itp.

Ocena : 5,5/6
Kaloryczność : 475 kcal/100 g, 190 kcal/baton 40 g
Zakupione : jakiś supermarket (carrefour/auchan/real)
Cena : ok. 2,50 zł

3 komentarze:

  1. Wygląda smakowicie :) Czy ten batonik w smaku bardziej przypomina Twixa czy Liona?

    OdpowiedzUsuń
  2. kocham <3 ale nigdzie nie moge znalesc ;(

    OdpowiedzUsuń
  3. Ani twixa, ani liona. Nie ma warstwy herbatnikowej/waflowej - ma toffi. Jedynie zewnętrzne chrupki przypominają te z liona, lecz są bardziej chrupiące, twarde, dlatego położone warstwą na wierzchu tworzą jakby skorupkę przypominającą ciacho/herbatnik. Toffi jest jedyne w swoim rodzaju - tylko jak z Dumli :> A i czekolada smaczniejsza niż przy zwykłym lionie.

    OdpowiedzUsuń