czwartek, 9 czerwca 2011

Chleb chrupki żytni Finn crisp : z kminkiem oraz z czosnkiem, Vaasan

Prócz tego naturalny. Były też wersje nieco grubsze - m.in. tradycyjna. http://www.finncrisp.com/crispbreads


Kminkowy
200 g, 31 sztuk w środku. "Chleb chrupki żytni z kminkiem" : mąka żytnia pełnoziarnista 94%, woda, sól, drożdże, kminek. Może zawierać ziarna sezamu. Nie po polsku, ale jest ponoć 1,6% soli i 0,6% kminku. 360 kcal w 100 g, co daje 20 kcal na sztukę wg opakowania, choć kalkulator krzyczy ponad 23. Mniejsza o to :) W sztuce jest około : 0,7 g białka, 3,7 g węglowodanów (0,1 cukru), 0,1 g tłuszczu i aż 1,2 g błonnika :) Reklamują się, że jest go 19%. Trawienie górą! :D
Wydawało mi się, że będzie to "normalny" chrupki chlebek, typu Wasa czy Sonko. I zupełnie nie wiem czemu, może przez tą kaloryczność (w 1 kromce - 2 x mniejsza niż przy innych chrupkich chlebkach), byłam nastawiona, że będzie on "lekki", w sensie taki chrupkowo-waflowy, trochę jak flipsy, a nie chrupki jak chipsy ziemniaczane czy jakieś nachosy. Po otwarciu opakowania okazało się, że "kromki" są strasznie szczupłe, bardzo wąskie, każda z nich jest mega cienka - stąd aż 31 sztuk (w moim opakowaniu tyle było) w 200 g.
Nie są równej powierzchni - podobnie jak Wasa - jedna z nich jest prawie płaska, na drugiej widać "dziurki".
Chlebek jest bardzo... chrupki właśnie. Jak chipsy, słychać jak się przełamuje, słychać gdy jest gryziony w ustach, chrup, chrup, bardziej od pieczywa lekkiego, nawet bardziej od macy. To nie jest wada, ale trzeba chcieć zjeść akurat coś takiego. W zapachu - wypieczona mąka żytnia i kminek. Spodziewałam się, że aromat kminku skończy się na bardzo delikatnym jego zapachu, ale nie. Kminek jest twardo i mocno obecny, więcej nawet niż w zapachu, w samym smaku. Dlatego zupełnie nie nadaje się jako zamiennik do kanapek z dżemem lub inną słodką rzeczą. Kminek dodawany jest też do chlebów litewskich/wileńskich, do graham... Tutaj jednak kminek serio czuć :) Takie coś własnie chciałam! Nie jakieśtam tło-tła smaku, ale konkretnie "chlebek z kminkiem". Ubolewam jednak, że te kromki są takie szczupłe - niewiele można na nie położyć, plasterek szynki przekrajałam wzdłuż na 3 części, żeby się zmieściło, heh. Idealnie skomponował mi się w smaku z szynką z płatkami czosnku właśnie. Bardzo smaczny.

Ocena : 5,5/6 (za cenę i wąskość)
Kaloryczność : 360 kcal/100 g, 20 kcal/szt. (wg opakowania), 23,5 kcal/szt. (wg obliczeń)


Czosnkowy
175 g (czyli mniej, choć opakowanie w wielkości takie samo), 27 szt. w środku. 380 kcal w 100 g, co niby daje 25 kcal w sztuce. "Chleb chrupki żytni z czosnkiem" : pełnoziarnista mąka żytnia, mąka pszenna, tłuszcz roślinny, cebula, woda, czosnek 2%, sól, drożdże, szczypiorek i pietruszka. W sztuce : 0,7 g białka, 4 g węglowodanów (0,3 cukru), 0,3 g tłuszczu (0,1 nasyconego) i 1,1 g błonnika. W porównaniu z kminkowym - ma odrobinę więcej węgli, 3 x więcej tłuszczu i porównywalnie dużo błonnika.
Naprawdę nie wiem dlaczego do takiego samego wielkościowo opakowania zapakowali 4 kromki mniej. Chlebek dało się łatwiej wyjąć, gdyż zostało trochę wolnego miejsca. Na powierzchni widać zielone przyprawy - wcześniej nie czytałam składu, więc się przestraszyłam ;) Jednak okazał się to być szczypiorek i pietruszka. Odmiennie od wersji kminkowej - tu jest również mąka pszenna i tłuszcz roślinny, ponadto - kto w chlebie czosnkowym spodziewałby się cebuli i to w ilości większej od czosnku?
 
Chlebek pachniał leciutko mąką żytnią oraz czosnkiem. Chrupał tak samo intensywnie - jedząc kanapkę zazwyczaj rozkruszał się i trzeba go było łapać ;) Taka śmieszna zabawa. W smaku natomiast nie był intensywnie czosnkowy. Zgadza się, było przyprawę czuć, jednak była ona zdecydowanie bardziej subtelna niż kminek w kminkowym. Smak czosnku w kromce przyłożonej sałatą, dobrą wędliną i dodatkami w postaci pomidora - prawie całkowicie się rozpływał. Nie użyłabym tego chlebka pod dżem, heh, ale chyba jest nieco bardziej uniwersalny od kminkowego, gdyż nie dominuje smaku kanapki. A może to wina mojego popsutego smaku? :) Ogólnie chlebek bardzo smaczny, trzeba go jednak obdarzać cierpliwością i wyrozumiałością - małe kromki, kruszenie, niesamowite chrupanie. Mi to akurat właśnie odpowiada.

Ocena : 5,5/6
Kaloryczność : 380 kcal/100 g, 25 kcal/szt. (wg opakowania), 24,6 kcal/szt (wg obliczeń)

Zakupione : Real
Cena : 5,99 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz